ceramikatrio.pl

Zwięzłe dzieje szycia oraz popularności spodni jeansowych na świecie

Zwięzłe dzieje szycia oraz popularności spodni jeansowych na świecie

Zwięzłe dzieje szycia oraz popularności spodni jeansowych na świecie

Jeansy, w postaci którą widzimy obecnie, istnieją już od przeszło 140 lat. Wtedy, przedsiębiorstwo odzieżowe z Ameryki Północnej, zaczęła produkcję spodni z denimu, dla robotników, ranczerów oraz wojskowych, a następnie również dla przeciętnych obywateli.

Czarne dżinsy

Autor: grotos
Źródło: http://www.flickr.com
Mimo to spodnie z denimu wcale nie mają tak krótkiej historii, jak mogłoby się zdawać. Materiał, który jest podstawą jeansów, to denim. To nic innego, jak skręcona przędza do robienia na drutach bawełniana, poskładana w skośny splot, którego cechą jest duża gęstość i któremu zawdzięczamy wyjątkową solidność tych spodni. I choć mocno się utarło w naszych poglądach, iż jeansy to spodnie amerykańskich robotników – to nic bardziej mylnego. Spodnie z denimu pochodzą z Francji (de Nimes – miejscowość, gdzie wytwarzano przędzę wykorzystywaną do ich szycia). W XV wieku, były to najbardziej cenione spodnie noszone przez europejskich żeglarzy. Uwielbiali je oni, przez wzgląd na solidność oraz bezproblemowe ich utrzymanie w czystości (zwykle czyszczono je poprzez powieszenie na linie i przeciągnięcie ich kilka kilometrów za płynącym statkiem). Znacznie więcej dowiesz się pod linkiem Base.

Spodnie jeansowe powróciły w XIX wieku w Ameryce. W tym czasie wróciła ich popularność i na stałe zagościły w naszej modzie. Pierwsze amerykańskie spodnie jeansowe, nadal nie wyglądały tak, jak teraz. Zaledwie w 1889 roku, fabryka odzieżowa Lee zaczęła wytwarzanie swoich jeansów, na zawsze zmieniając ich pierwotny krój. Spodnie jeansowe męskie Lee (w tamtych czasach kobiety nosiły jedynie w spódnice), jako pierwsze spośród innych fabryk, posiadały wszyty zamek błyskawiczny. Przedtem spodnie te najzwyklej wciągano. Dzięki temu nowatorskiemu pomysłowi, spodnie jeansowe męskie Lee pozyskały naprawdę dużą popularność, chociażby dlatego, że były lepiej dopasowane. Spodnie jeansowe męskie Lee z zamkiem błyskawicznym, to nie była ostatnia innowacja wyprodukowana przez tę firmę. Sprawdź asortyment jeansy lee. Są oni także pionierami w produkcji jeansowych kurtek, czym zapoczątkowali modę na tworzenie różnorodnych części garderoby z tego tworzywa.

Jeśli więc kochasz spodnie dżinsowe, musisz poznać rzetelną historię ich powstania. Ostatecznie fakt, iż są one używane od XV wieku brzmi znacznie lepiej, od marnych 140 lat.