ceramikatrio.pl

Z czego powinien się składać mundur harcerski?

Z czego powinien się składać mundur harcerski?

Z czego powinien się składać mundur harcerski?

Rodzice dzieciaków, które chciałyby przystąpić do harcerzy, wielokrotnie myślą nad tym, w jaki sposób właściwie przygotować konieczny strój. Wiele osób uważa stroje harcerskie za bardzo nudne i totalnie nieoryginalne. W rzeczywistości jednak znajdziemy wiele różnorodnych elementów i ciekawych opcji, z jakich dzieciaki mogą skorzystać.

Obóz harcerski

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Podstawą są oczywiście stosowne koszulki dla harcerzy bądź też bluzy mundurowe oraz spódnica lub spodenki. Dziewczęta zakładają najczęściej komplety w kolorze szarym, natomiast chłopcy zielonym. Do ubrania damskiego można również dokupić krótkie spodenki w kolorze czarnym. Są to części niezmienne i jednakowe praktycznie dla każdego. Aczkolwiek odpowiednio do pogody oraz terenu, na którym w danym momencie gromadzą się harcerze, można dobierać pozostałe części umundurowania. Zwykle spódnice albo krótkie szorty są zastępowane przez wojskowe bojówki w różnorodnych barwach. Wybór kroju czy motywu w tym przypadku zależy w głównej mierze od wymagań i potrzeb drużyny.

harcerze

Autor: Leslie Science & Nature Center
Źródło: http://www.flickr.com

Dobierając odpowiednie stroje dla harcerzy trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na ich jakość. Materiał, z którego stworzone są wszelkie części garderoby musi być wytrzymały, żeby w każdych okolicznościach zapewniać wygodę i w żaden sposób nie ograniczać ruchów. Jednocześnie powinien być odporny. Tylko dobrze wykonane ubrania będą zapewniały wygodę oraz zadowolenie z użytkowania munduru.

Oprócz odzieży niezwykle ważne są również odpowiednie buty harcerskie. Tak samo jak w przypadku munduru i w tej sytuacji warto mieć na uwadze przede wszystkim wykonanie obuwia. Poza tym musimy zwrócić uwagę na kilka innych elementarnych spraw. Jedną z nich jest wysoka cholewka, która powinna wyróżniać buty harcerskie. Ochrania ona kostkę przed skręceniem, a poza tym ochrania stopę przed różnego typu kontuzjami, gdy harcerz będzie musiał przejść przez nieprzetarty szlak.

Istotna jest również gruba podeszwa, jaka ogranicza przemęczenie stopy przy wielogodzinnych marszach, w szczególności po nierównym terenie. Bez względu na porę roku, warto jest wybierać buty o pełnej budowie, a jednocześnie wykonane z materiałów wodoodpornych. Dzięki temu stopy będą maksymalnie chronione w każdych okolicznościach.