ceramikatrio.pl

Wybór krzesła komputerowego na którym pracujemy jako czynnik tak samo ważny dla zdrowia jak materac na którym śpimy czy wysiłek fizyczny.

Wybór krzesła komputerowego na którym pracujemy jako czynnik tak samo ważny dla zdrowia jak materac na którym śpimy czy wysiłek fizyczny.

Wybór krzesła komputerowego na którym pracujemy jako czynnik tak samo ważny dla zdrowia jak materac na którym śpimy czy wysiłek fizyczny.

Współczesny sposób życia zmusza nas do wielogodzinnego siedzenia, do jakiego nie jesteśmy stworzeni. Skutkiem tego coraz powszechniej występują schorzenia kręgosłupa i bóle pleców. Temu tak ważne jest przeprowadzanie jednakowoż poszukiwań optymalnej z punktu zdrowotnego pozycji do siedzenia jak i konstrukcji krzeseł, biurek czy stołów. Wbrew mówionym niejednokrotnie zaleceniom, aby ustrzec się boleści pleców, bynajmniej nie trzeba obieranie podczas siedzenia krańcowo wyprostowanej pozycji. Dobrze jest trochę rozluźnić mięśnie i odchylić się nieznacznie w tył. Naukowcy rozpatrywali różne ułożenia ciała i oznajmili, że siedzenie przez dużo godzin w pozycji wyprostowanej jest prostą drogą do chronicznych boleści pleców. Dobrym rozwiązaniem są tutaj fotele na ból kręgosłupa. Gdy mamy do czynienia z przypadkiem przeciążenia kręgosłupa, krążki międzykręgowe, czyli tzw. dyski, następują przemieszczeniu. Przy pozycji wyprostowanej przemieszczenie jest największe, natomiast przy pozycji wpół leżącej — najmniejsze. Położenie się w odprężonej pozycji z troszkę zgiętymi kolanami to najlepsze, co możemy zrobić, ponieważ nie będą obciążane wiązadła a także mięśnie ud i pleców.

kręgosłup

Autor: Gideon Burton
Źródło: http://www.flickr.com
Siedzenie na krzesłach z oparciem, np. w samochodzie, gdzie zagłówki odchylają się nieco w tył daje najlepszą pozę ciała. Niektóre krzesła biurowe – (sprawdź) zapewniają siedzenie w pozie półleżącej, jaka jest zdecydowanie lepsza pod względem biomechanicznym aniżeli pozycja prosta jednakże meble są tak zrobione, że przymuszają nas do pochylania się do myszki a także klawiatury, co generuje automatycznie że nasza pozycja siedząca bywa zgarbiona, lub jeżeli się pilnujemy wyprostowana. Wychylamy się do tyłu tylko wtedy gdy zatrzymujemy swoją pracę. Budowa organizmu naszego gatunku sprawia, że funkcjonuje ono jak genialna maszyna. Podwójne wykrzywienie kręgosłupa w kształcie litery S i oplatające go mięśnie są rewelacyjnie dostosowane do ruchu. 200 tysięcy lat temu nasi przodkowie wiedli żywot na spacerach, łowieniu, zbierając plony.

Aktualnie spędzamy dużo czasu siedząc niż leżąc w łóżku czy też poruszając się, zatem krzesła biurowe na których siedzimy bywa identycznie ważne dla zdrowotności jak dobry materac (zobacz materace 120×200 piankowe) czy trening fizyczny.