ceramikatrio.pl

Wpływ światła na nastrój w domu. Jakie oświetlenie będzie pasowało do konkretnych miejsc?

Wpływ światła na nastrój w domu. Jakie oświetlenie będzie pasowało do konkretnych miejsc?

Wpływ światła na nastrój w domu. Jakie oświetlenie będzie pasowało do konkretnych miejsc?

Światło w domu to nie jedynie coś koniecznego, lecz i część aranżacji. Nie wszyscy pewnie są czegoś takiego świadomi przez co dość luźno podchodzą do tej kwestii. Nie zdając sobie z tego sprawy, doprowadzamy w ten sposób do sytuacji, w której mieszkanie jest jakby trochę bez wyrazu. Co możemy zrobić żeby tą sytuacje zmienić? W jaki sposób zrobić odpowiedni nastrój w naszym lokum?

Po pierwsze ważna jest barwa światła. Wpływa ona na komfort domowników, szczególnie jeżeli sporo czasu spędzamy korzystając ze sztucznego oświetlenia. To czy światło jest ciepłe czy zimne posiada ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Jeszcze do niedawna cieplejsza barwa światła była zarezerwowana dla tradycyjnej żarówki, natomiast lampy typy LED lub świetlówki dawały zimniejsze światło.

konstrukcja led

Autor: Artemas Liu
Źródło: http://www.flickr.com

To się już całe szczęście zmieniło i teraz istnieją pod tym względem całkiem spore możliwości wyboru. Oświetlenie ciepłe powoduje, iż łatwiej jest nam się zrelaksować, uspokaja nas, odpręża oraz pozytywnie nastraja. Im barwa światła bardziej ciepła, tym dane miejsce wydaje się bardziej przytulne. Chłodne światło natomiast sprzyja pracy, dodaje energii, dobrze wpływa na umiejętność skoncentrowania się.

Jeśli chodzi o światło odpowiednie do danego typu pomieszczeń, to dla przykładu w łazience lepsze będzie takie w największym stopniu zbliżone do białego. W trakcie montażu trzeba wykorzystać zasilacz IP67, dobrze by był z wodoodporną obudową, jaka będzie odpowiednia na wilgoć panującą w łazience – IP67. W tym pomieszczeniu przydatnych będzie parę mniejszych żarówek LED, aby mieć możliwość rozjaśnić konkretne miejsce w łazience, takie gdzie tego potrzebujemy, bez konieczności palenia światła w całym pomieszczeniu. Dobrze też przy lustrze, czyli tam gdzie robimy makijaż, założyć lampki, które posiadają jak najwyższy wskaźnik oddawania barw. Wartość taka opisywana jest przez oznaczenie Ra i z reguły im większa jest taka wartość tym korzystniej.

W kuchni warto zamontować oświetlenie LED o cieplejszej barwie do tego zasilacz 12V sprawi się dobrze (zobacz zasilacze modułowe12V).

Zaciekawił Cię opisywany tekst? Jeśli tak, to sprawdź poza tym szczegóły pod źródłem (www.glazurex.com.pl/finish-parkiet/). Zobaczysz wtedy ponadto inne dane wiążące się z taką tematyką.

Cieplejsza poświata spowoduje, iż jedzenie będzie wyglądało o wiele lepiej. W pokoju gościnnym natomiast dobrze jest mieć światło górne rozjaśniające przestrzeń bardziej, oraz przynajmniej jedną lampę stojącą z cieplejszym światłem. W końcu w tym miejscu często się relaksujemy, ale też przyjmujemy gości. Dobrze jest zrobić w tym miejscu miły, przyjemny nastrój.

Artykuł: sprawdź tutaj.