ceramikatrio.pl

W jaki sposób efektywnie oświetlić mieszkanie

W jaki sposób efektywnie oświetlić mieszkanie

W jaki sposób efektywnie oświetlić mieszkanie

W jaki sposób efektywnie oświetlić mieszkanie, by spełniało funkcję praktyczną, a przy tym wyrafinowanie podkreślało pomieszczenia? Służymy radami.
Szczególnie kapryśny bywa salon. Na tej przestrzeni spędzamy najwięcej czasu, odpoczywamy, zapraszamy znajomych.

Zwłaszcza kiedy zakupiliśmy ciemne meble, tkaniny i kolory na ścianach – większy żyrandol nie wystarczy. Potrzebować będziemy różnych lamp. Dobrze sprawdzą się kinkiety. W kuchni oświetlenie pełni funkcje nieocenionego pomocnika. Odpowiednie lampki halogenowe nad blatem kuchennym są konieczne, w przeciwnym razie nasz cień zasłoni miejsce w którym pracujemy. Dodatkowo możemy też lampę na dłuższym kablu powiesić nad stołem kuchennym. Na blacie kuchennym siekamy, kroimy, mieszamy, ugniatamy ciasto, lepimy pierogi. Dlatego mamy świadomość, jak ważne jest jego konkretne oświetlenie. Wszak zależy nam i na palcach i na wzroku. W jaki sposób można skuteczne doświetlić blat pod szafkami? Must heave ostatnich sezonów to lampy podszafkowe. Są to żarówki halogenowe umieszczone w różnokształtnych oprawach, np. okrągłych, trójkątnych, obłych, uruchamiane włącznikiem. Ilość punktów oświetleniowych zależy od metrażu blatu. Tradycjonalistom polecamy zamontować lampy wiszące klasyczne tuż przy oknie (nad zlewem). Jest to koncepcja skierowana dla entuzjastów skandynawskiego stylu.

Sufit podwieszany

Autor: Sufit podwieszany
Źródło: Sufit podwieszany

Słabe światło, sypialnię zamieni w zaciszną i romantyczną alkowę. Kinkiety kryształowe wprowadzą intymną atmosferę, a lampki na szafkach nocnych pozwolą na nocne czytanie.

Światło maskuje niedociągnięcia w pomieszczeniu. Gdy wprowadziliśmy się do dużego mieszkania i przeszkadza nam wysokość ścian, zawieśmy lampy klasyczne ze światłem padającym w dół. Wąski pokój wyda się szerszy, jeżeli dłuższą ścianę oświetlimy bardziej niż pozostałe. Światło punktowe zaakcentuje ściany z ciekawą strukturą, belki drewniane czy kolumny kominka.
Mądre rozplanowanie instalacji elektrycznej ułatwi późniejszy remont (mieszkanie pod klucz Kraków) oraz zapobiegnie nonsensownym modernizacjom, które bywają uciążliwe i często dość kosztowne.