ceramikatrio.pl

Lampy klasyczne, lampy podłogowe, kinkiety oraz inne oświetlenie

Lampy klasyczne, lampy podłogowe, kinkiety oraz inne oświetlenie

Wytwórcy licznych produktów sprawili, że przywykliśmy do tego, że trendy ulegają zmianie i od czasu do czasu powinniśmy wymienić naszą garderobę, buty czy dodatki. Dodatkowo postęp w rozwoju techniki powoduje, że jesteśmy zmuszeni do wymiany większości naszego sprzętu elektronicznego coraz częściej. Na tej samej zasadzie przychodzą i odchodzą pewne trendy w dekoracji pokoi, choć częstotliwość cyklu tych zmian nie jest może aż tak duża, jak w przypadku odzieży czy obuwia. A jak ma się częstotliwość tych zmian do rozwoju technologii? Czy to oznacza, że znajdujące się u nas stare żyrandole lub lampy ogrodowe powinniśmy zmieniać tak samo regularnie jak telewizor? Jak dobrze dobrać oświetlenie do domu?

Niezależnie od tego, czy mamy zamiar wybrać lampy typowo sufitowe do łazienki, lampy kryształowe do dużego pokoju, czy też lampy wiszące do kuchni powinniśmy mieć świadomość, że lampy mają zagwarantować zarówno dobrą i funkcjonalną jasność pomieszczenia, jak i stworzyć w nim oczekiwany nastrój.

lampa

Autor: Pedro Ribeiro Simões
Źródło: http://www.flickr.com

Znaczy to między innymi, że efektowne rozłożyste lampy kryształowe czy żyrandole w salonie być może powinniśmy uzupełnić o lampy podłogowe bądź kinkiety, aby wygodnie rozświetlić również brzegi pokoju i pozwolić na łatwe dla oczu czytanie, nie przypominając już o bardziej szczegółowych zajęciach (szydełkowanie, składanie klocków lego, naprawa niewielkich elementów etc.), gdy potrzebujemy wyjątkowo mocnego światła.

Ciekawi Cię opisywany artykuł? Jeżeli tak, to bez zwłoki kliknij ten link – to rzeczywiście wiarygodna strona (http://tefuron.pl/powlekanie-elektrostatyczne/), która jest bardzo wartościowa.

Za to, gdy weźmiemy pod uwagę oświetlenie sypialni, warto, aby w jego planach uwzględnione zostały klimatyczne lampki nocne, chociaż ze względów na wygodę (porządkowanie, zgubiony zegarek) lampy sufitowe z jasną żarówką będą także zalecane. Następną istotną sprawą jest wykorzystanie prądu wybranego przez nas rozwiązania (strona na temat oświetleniu mieszkania), a zatem jak najwięcej z posiadanych lamp powinno oferować możliwość wkręcenia żarówek o niskiej energochłonności, co będzie niezbędne, kiedy żarówki tradycyjne kompletnie znikną z oferty sklepów. Poza tym, co jest tak samo ważne, wybrane żyrandole i lampy podłogowe mają podobać się domownikom. Świadczy to, że powinniśmy kupować lampy stojące, kinkiety etc. w określonym, pasującym do naszego gustu stylu. Jeżeli marzymy o wnętrzu w stylu Romanowów, lampy zdobione będą w nim wyglądały idealnie. Z drugiej strony w minimalistycznym wnętrzu lepiej jednak sprawdzą sięlampy nowoczesne, chyba że łatwo nam przychodzi mieszanie wielu stylów i nie boimy się kontrowersji.

Apdmarket.pl - lampy

Źródło: Apdmarket.pl

Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest oczywiście prosta, choć posiadany budżet powinien pomóc w jej znalezieniu. Gdy fundusze to nie problem, posiadamy dowolność w zaspokojeniu własnych pragnień i zdecydowane się na na najmodniejsze kolory, również, jeśli chodzi o lampy wiszące, lampy podłogowe do salonu oraz oprawy oświetleniowe do różnych pokoi w mieszkaniu. I tak drugą połowę pierwszej dekady XXI wieku zdominowały zestawienia kontrastowych kolorów, na przykład żółci i fioletu, co prezentowały również lampy sufitowe, kinkiety i lampy wiszące, a właściwie ich abażury. Nowe dziesięciolecie otwiera powrót do bardziej stonowanych kolorów, więc do łask powrócą zapewne lampy stworzone z przeźroczystych kryształów i lampy nowoczesne wykonane z metalu i szkła. Warto jednak pomyśleć o zastosowaniu ciepłych odcieni, jak miodowy brąz, cynamonowy lub ciemna czerwień – lampy wiszące, lampy podłogowe czy kinkiety w takich odcieniach mogą być oryginalnym i modnym dodatkiem kontrastowym do pomieszczenia wykończonego w barwach zimnych, jak błękit lub stal. Jednak podążanie za trendami wnętrzarskimi musi być w równym stopniu co od zasobności naszego portfela warunkowane możliwościami naszego pokoju. W pomieszczeniu z niskim sufitem niejednokrotnie praktyczniejsze są plafony, ponieważ np. żyrandole mogą zawadzać podczas chodzenia po mieszkaniu, dobrze też wybrać lampy umożliwiające regulowanie konta padania światła (gdy mamy do czynienia z niskim sufitem światło padające w górę optycznie go podniesie). Pokój w kształcie litery „L” jest idealny na minimum dwie lampy sufitowe, może to być na przykład większy żyrandol w części dłuższej i lampa wisząca w krótszej części wstawiona np. nad stołem. Sprawnie postawione lampy w kryształowej oprawie tym bardziej w połączeniu z lustrem mogą przechwytywać w dzień światło słoneczne i rozpraszać je po całym pokoju, rozjaśniając promieniami nawet wyjątkowo ponure kąty, dając alternatywę dla lamp bocznych i pomagając zwiększyć oszczędzanie energii elektrycznej.

Wprawdzie postęp w branży oświetlenia idzie wolniej niż w przypadku technologii komputerowej, także i na tym polu widać pewne modyfikacje. Jest to związane głównie z możliwościami które dają żarówki LED, które dają znacznie większą oszczędność prądu i z tego powodu mają nieco inne wymogi techniczne względem sieci elektrycznej. Żarówki diodowe umożliwiają ponadto zmianę koloru światła, w efekcie czego lampy podłogowe, lampy wiszące lub lampy sufitowe stają się jeszcze mocniej stopione z danymi elementami wystroju wnętrza. Podobne nowości zazwyczaj pojawiają się w ofercie producentów, którzy stawiają na lampy nowoczesne zarówno w wyglądzie, jak i w rozwiązaniach technicznych. Oczywiście nie znaczy to, że klasyczne żyrandole, nie mogą pracować z diodami LED. Zazwyczaj zresztą jest to w ich przypadku zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Ogólna reguła jest jednak taka, że dobre oświetlenie na lata oferują nam jedynie lampy dobrych producentów, którzy dbają o wytrzymałość i wysoką jakość opraw oświetleniowych.