ceramikatrio.pl

Jak tłumaczy się niektóre tradycje świąt Bożego Narodzenia? Czy na pewno wiemy skąd się one wzięły?

Jak tłumaczy się niektóre tradycje świąt Bożego Narodzenia? Czy na pewno wiemy skąd się one wzięły?

Jak tłumaczy się niektóre tradycje świąt Bożego Narodzenia? Czy na pewno wiemy skąd się one wzięły?

Świąteczne tradycje są czymś tak zakorzenionym w naszej kulturze, iż nad niektórymi z nich wcale się nie zastanawiamy, tylko kultywujemy je jakby bezwiednie. Tak jest jeśli chodzi o święta Bożego Narodzenia, podczas których ilość wszelkich ozdób jak i zwyczajów świątecznych jest naprawdę spora.

Warto jest wiedzieć, jakie jest znaczenie przynajmniej niektórych z nich,

ozdoba choinkowa

Autor: makelessnoise
Źródło: http://www.flickr.com

by nie zostać zaskoczony chociażby przez nasze dzieci będące ciekawe, jakiego rodzaju historie są związane z choinką czy z rozkładaniem siana pod obrusem.
Ubieranie choinki to chyba jedna z bardziej rozpoznawalnych tradycji świątecznych. Swego rodzaju symbol świąt. Gdy następnym razem będziemy ubierać nasze drzewko i rozwieszać bombki choinkowe zielone, np. www.strojemikolaja.pl/bombki/cat_32.php historia świątecznego drzewka. Tradycja ta jest przedchrześcijańska oraz wiąże się z ludowym kultem drzewka wiecznie zielonego, jakie symbolizuje życie jak i odradzanie się. Ciekawe jest to, iż choinki na początku stały się popularne w religii protestanckiej w Niemczech. Później tradycja ta została przeniesiona do Polski podczas zaborów właśnie przez protestantów. Kiedyś przyozdabiano choinkę ciastkami, jabłkami, orzechami jak i papierowymi ozdobami.
Jeśli chodzi o siano pod obrusem tu historia jest także ciekawa, gdyż na początku siano słano na cały stół, na jaki kładło się potem obrus. W niektórych częściach Polski siano kładło się nawet na całą podłogę. Miało ono symbolizować ubóstwo, w którym narodził się Jezus Chrystus. Strój aniołka, w jaki czasem ubiera się dzieci do jasełek również wart jest omówienia, zobacz przykład: . Anielskie skrzydła nie są do latanihttp://www.strojemikolaja.pl/stroj-aniolka/prod_51.phpy symbolizują czystość, niewinność jak i nieśmiertelność.

Znana tradycja pozostawiania jednego nakrycia przy kolacji wolnego

dekoracje w domu

Autor: Jarosław Pocztarski
Źródło: http://www.flickr.com

za dawnych czasów symbolizowało miejsce dla zmarłego członka rodziny, jakiego przy stole brak. Obecnie jest to miejsce dla nieprzewidzianego gościa, który może przyjść do nas bez zapowiedzi, a jakiego powinniśmy przyjąć. Pasterka natomiast odprawiana o północy jest symbolem przybycia do Betlejem pasterzy i oddania przez nich hołdu małemu Jezusowi.
Pierwsza gwiazda, na którą oczekujemy ażeby zasiąść do kolacji jest symbolem gwiazdy Betlejemskiej, która pojawiła się na niebie podczas narodzin Jezusa. Zgodnie z przekazem Biblii właśnie tą gwiazdę ujrzeli Trzej Królowie, jacy śpieszyli do miejsca przyjścia na świat małego Mesjasza.