ceramikatrio.pl

Jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz

Jak sobie pościelisz – tak się wyśpisz

W jaki sposób sobie pościelisz, tak się wyśpisz, brzmi stare przysłowie. Nocny wypoczynek przyczynia się do dobrego samopoczucia, poprawia wydajność w przeciągu dnia a także bez wątpliwości wpływa na odczuwaną jakość życia. Dlatego dobry, kojący sen ma olbrzymie znaczenie. Powstaje dylemat: jak zadbać o komfort w czasie snu?

Łóżko z pościelą

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
W łóżku spędzamy jedną trzecią naszego życia, a więc blisko dwadzieścia lat. Warto z tej przyczyny zadbać, żeby miejsce, w którym rozpoczynamy oraz kończymy dzień, sprzyjało relaksowi oraz regeneracji sił. Komfort, świeże powietrze, odpowiednia temperatura, komfortowy materac a także pościel, te elementy sprzyjają wypoczynkowi.

Żeby sen był bardziej efektywny, można postawić na coraz to popularniejszą pościel wełnianą. Dużo obserwacji a także doświadczeń pokazuje, że pościel wełniana posiada właściwości, mogące w sposób pozytywny wpływać na sen, ale i na zdrowie człowieka. Jedną z najważniejszych cech wełny, a co za tym idzie wyrobów z niej wykonanych, jest jej higroskopijność. Wełna ma dużą zdolność wchłaniania oraz trzymania wody przyswajanej z otoczenia. Wbrew pozorom pościel wełniana sprawdza się nie jedynie w zimie. Dzięki naturalnym cechą włókien wełnianych, pościel „dostosowuje się” do warunków atmosferycznych. Odpowiadając na zmiany temperatury wełna kurczy się, gdy jest chłód a także rozpręża, kiedy robi się cieplej. Ta naturalna termoregulacja sprawia, iż pościel wełniana ogrzeje nas zimą, natomiast w lecie sprawi, iż nie obudzimy się spoceni. Więcej na .

Pościel z satyny bawełnianej

Autor: Calvado.pl
Źródło: Calvado.pl
Co więcej pościel wełniana nadaje się dla uczuleniowców (poza niewysoką liczbą ludzi uczulonych na wełnę). Nie zatrzymuje wilgotności, a jej antyalergiczne działanie możliwe jest dzięki lanolinie, która pokrywa każdy włos, ochraniając go przed zabrudzeniem oraz rozwojem bakterii jak też roztoczy.

Najpopularniejsza wełna pochodzi od owiec merynosowych. Hoduje się je w Nowej Zelandii i Australii. Runo tychże owiec jest sprężyste, delikatne oraz cienkie. Owcza wełna pozytywnie wpływa na organizm człowieka, usuwa szkodliwe dla organizmu człowieczego jony dodatnie, zastępując je jonami ujemnymi. Spanie w takiej pościeli pomaga na przykład na reumatyzm. Jednakże z wełny wykonuje się nie tylko kołdry czy poduszki, ale także śpiwory dla dzieci, papcie bądź poduszki na krzesła (zobacz styl ludwika xv) ogrodowe – .