ceramikatrio.pl

Jak dobrze urządzić łazienkę w domu?

Jak dobrze urządzić łazienkę w domu?

Łazienka to bardzo istotne pomieszczenie w domu. Przy remoncie łazienki warto wiedzieć o kilku istotnych kwestiach, które kiedyś ułatwią nam korzystanie z tego pomieszczenia. Dzięki nim oprócz praktyczności zapewnimy sobie też odpowiednie doznania estetyczne. Istotne jest kilka aspektów zapewniających komfort użytkowania łazienki: odpowiednia przestrzeń, odpowiednio dobrane kolory, funkcjonalne wyposażenie łazienki, dobór oświetlenia.

Barwy pomieszczeń to istotniejszy element dekoracji mieszkania. Zasady które rządzą przy wybieraniu barw ścian mają również odniesienie w przypadku łazienki. Wybierając barwę, należy znać cechy danego koloru.Czerwony zdecydowanie wzmaga apetyt i podwyższa ciśnienie krwi.

Odcień zielony silnie wpływa na psychikę powodują odprężenie. Barwa fioletowa ułatwia przezwyciężyć lęki, natomiast brąz daje poczucie bezpieczeństwa. Często wybierany kolor niebieski polecany jest przede wszystkim osobom podatnym na stres, wyciszając ich organizmy. Kolor żółty powoduje u ludzi ożywienie oraz przypływ energii. .

łazienka

Autor: ALESSI

Jak widać zanim dokonamy wyboru koloru, warto znać jego cechy. Zależnie od tego jaki efekt chcemy osiągnąć, należy dobrać właściwy kolor ścian w naszej łazience. Warto podkreślić, iż nastrój wykreowany w łazience będzie udzielał się wszystkim ludziom z niej korzystającym. Właściwe barwy winny mieć również poszczególne części wyposażenia łazienki, tj. brodzik, umywalka, panel prysznicowy, wanny akrylowe, baterie natryskowe i pozostałe meble łazienkowe.

Organizacja przestrzeni – tutaj nie mamy dużego pola manewru, chyba że łazienka nie została jeszcze zbudowana lub mamy w planach jej rozbudowę. Do łazienki należy w odpowiedni sposób dobrać meble łazienkowe oraz rozplanować ich dokładne rozmieszczenie. Głównie musimy postawić sobie pytanie: co powinno znaleźć się łazience: pralka?, kabina prysznicowa czy wanna?, a jeśli wanna to lepiej wanna prostokątna czy wanna narożna? Gdy już na te i wiele innych pytań udzielimy sobie odpowiedzi możemy rozpocząć meblować łazienkę. Akcesoria łazienkowe nie zawsze muszą być ze stali nierdzewnej. Często stosuje się inne materiały typu marmur czy szkło, który dużo efektywniej się prezentują, choć to oczywiście subiektywne odczucie.

Łazienka

Autor: Carl Mattone
Źródło: http://www.flickr.com

Funkcjonalna łazienka to podstawa. Korzystanie z niej powinno być proste, łatwe i przyjemne. Wracając po męczącym dniu do domu chcemy się odświeżyć. Tutaj doskonale sprawdza się prysznic, choć niektórzy wybiorą zapewne wannę, jako dużo bardziej relaksującą, aczkolwiek zabierającą więcej miejsca w pomieszczeniu. Należy też pod lupę wziąć kwestię oszczędności mediów. Użyteczna powinna być też umywalka. Solidność wykonania oraz dobrze dobrana jej wysokość będzie stanowiła o komforcie użytkowania. Czołowi producenci najczęściej udzielają dożywotniej gwarancji na części które są wykonane z metalu. Warto przed zakupem przeglądnąć oceny w internecie, aby znaleźć ofertę, która sprosta naszym oczekiwaniom. Tak jak w kuchni potrzebne są często zlewozmywaki tak i w łazience właściwie zamontowana wentylacja (tanie kratki wentylacyjne) będzie kluczowa.

Dekoracje łazienkowe (wybierz), podobnie jak kolory ścian, są powiązane z budowaniem odpowiedniego nastroju pomieszczenia. Koniecznie trzeba zadbać o właściwe oświetlenie łazienki, tak aby możliwe było np. odpowiednie przygaszanie światła czy mocniejsze doświetlenie pomieszczenia. Kiedy występuje z tym problem należy zwrócić się do fachowca z zakresu oświetlenia. Nie zapominajmy też, że w łazience występują lustra łazienkowe, dlatego odpowiednie oświetlenie nie nastręczy nam problemów w ich używaniu. Światło w łazience jest często używane, dlatego oprócz cech estetycznych należy również pamiętać o energooszczędności. Bardzo często w łazienkach stosuje się oświetlenie punktowe, które prezentuje się efektywnie i przy tym jest energooszczędne.

Wszystkie powyższe kwestie są istotne, stąd warto je poważniej przemyśleć. Odpowiedni wybór sprawi, że nasza łazienka będzie wyjątkowa i komfortowa w użyciu. Odpowiednia przestrzeń, kolory ścian, oświetlanie oraz meble łazienkowe to kluczowe elementy mające wpływ na wygląd naszej łazienki, jak też wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Poświęćmy temu sporo uwagi, gdyż nic tak nie poprawia samopoczucia jak dobrze urządzone i pięknie wyglądające mieszkanie.