ceramikatrio.pl

Czym jest wełna, jakie istnieją jej rodzaje? Gdzie znajduje zastosowanie? Czy warto korzystać z takich wyrobów?

Czym jest wełna, jakie istnieją jej rodzaje? Gdzie znajduje zastosowanie? Czy warto korzystać z takich wyrobów?

Czym jest wełna, jakie istnieją jej rodzaje? Gdzie znajduje zastosowanie? Czy warto korzystać z takich wyrobów?

Wełna jest to włókno naturalne, jakie uzyskać można z okrywy włosowej, czyli sierści owiec, lam, lecz również kóz, królików i innych. Włókno wełniane posiada specyficzne cechy, sprawiają one, że wełna perfekcyjnie pasuje do wytwarzania dość wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Wełna owcza uzyskiwana jest dzięki strzyżeniu żywych owiec.

Pościel z merynosów
Zwana jest również jako runek albo strzyżą, jest idealnym surowcem włókienniczym do stworzenia wysokiej jakości materiałów. To tkaniny oraz włókna, jest także dzianina wełniana. Co ważne, na Bliskim Wschodzie wyroby z wełny były już znane w starożytności. Dobrej jakości wełnę, miękką, o dość cienkich włóknach, długości od trzech do dwunastu centymetrów można uzyskać z owiec rasy merynos. Posiada ona też najbardziej znaczną zdolność do spilśniania, zaś jednym z bardziej niezawodnych rodzajów wełny jest kaszmir. Zobacz też .

Miękkość kaszmiru gwarantują wyjątkowo cienkie włókna, jakie otrzymać możemy z kóz kaszmirskich. Jeśli chcemy grubszą wełnę możemy ją uzyskać z owiec długowełnistych oraz nizinnych. Długość włókien tego rodzaju owcy wynosi nawet do 40 centymetrów. Z dość długich włókien wełny żywej, możemy uzyskiwać najwyższej jakości przędze czesankowe, zaś z innych rodzajów wykorzystywanych jako dodatki do krótszych włókien żywej wełny, otrzymujemy niższej jakości przędze zgrzebne. Z tego rodzaju przędz czesankowych robione są dość znacznej jakości tkaniny i dzianiny dla przemysłu odzieżowego. Z przędz zgrzebnych, bez domieszek uzyskuje się sukna. Z przędz zgrzebnych, które nie posiadają domieszek wytwarzamy sukna.witryna producent gniazdek elektrycznych producent gniazdek elektrycznych

Jesteśmy w stanie też wykorzystywać mieszanki włókien wełnianych z innymi włóknami. Najczęściej mieszane są z bawełną czy lnem. Mieszkanki włókien to doskonały surowiec, jaki ma zastosowanie do produkcji dywanów, kołder oraz pozostałych jak pościel wełniana () czy poduszki na meble ogrodowe. Z wełny wielbłądziej i lam, najczęściej wytwarzane są koce oraz poduszki, natomiast z wełny wtórnej – robi się filce techniczne.

Włókno luzem bardzo często znajduje zastosowane do wypełnienia dźwiękochłonnego do wysokiej jakości zespołów głośnikowych. Jak więc widać, wełna posiada bardzo dużo zastosowań. W zależności od typu wełny możemy używać ją do wielkiej ilości zadań. Nie powinien dziwić więc fakt, iż używana już była w starożytnych czasach.